Z čeho tvoříme

23.09.2018

Dlouho jsem hledala všechny možné druhy látek. Vždycky to byl spíše pokus-omyl. Sháněla jsem stále materiály, které budou odolné proti nečistotám a neustálému napínání látky. Látky, které se nebudou vytahovat a nebudou ztrácet svůj tvar. Také jsem očekávala, že bude látka silná a její barvy budou přirozené, přírodní a zároveň odolné vůči neustálému praní a sušení.

Zkoušela jsem vyrábět z umělých tkanin, které nabízeli ohromnou škálu barev. Bohužel se mi s nimi velmi špatně pracovalo a jejich životnost za to nestála. Odkládala jsem postupně všemožné materiály látek a na stole mi začínali zůstávat různé druhy látek. Časem jsem si přišla na to, že metráže, které mi zůstávali ležet na stole a vyráběla jsem z nich dále a dále jsou převážně z přírodních materiálů. Postupem času šití, seznamování se s mašinou a látky jsem si přišla na fakt, že se nevyrovná nic příjemným přírodním materiálům. Krásně se s nimi pracuje a jejich vlastnosti patří mezi nejodolnější. A které to jsou?


Bavlna 

Věděli jste, že bavlna patří mezi nejstarší a zároveň nejpoužívanější textilní materiály, které se vyznačují množstvím vynikajících vlastností? Bavlněné látky jsou příjemné na dotek, mají výbornou schopnost vstřebat vlhkost, vyznačují se vysokou odolností a jednoduchou péčí.

Díky svým vlastnostem se bavlna i dnes drží jako jedna z nejpoužívanějších plodin v textilním průmyslu. Pro nás jako pro spotřebitele jsou asi nejdůležitější vlastnosti, které vám přiblížím níže v textu.

Jednou z nejdůležitějších výhod bavlny je její velmi dobrá pevnost v tahu a v oděru. Ta činí až 373 nM/tex. Pokud se bavlna namočí, její pevnost se zvyšuje, a to až o neuvěřitelných 20 %. Je tedy jasné, že se bavlna hodí přesně na naše výrobky, které musejí nějakou námahu tohoto druhu snést a které budeme častěji prát.

Další výhodou je jemnost bavlny. Bavlna je na omak strašně příjemným materiálem, a navíc dokáže nasát velké procento vlhkosti.

Další výhodou bavlny a také důvodem, proč se bavlna stále drží na vysokých příčkách mezi používanými textilními materiály, je poměr jejích skvělých vlastností k ceně textilie. I když jsou bavlněné výroby velmi kvalitní, jejich cena se pohybuje od těch nejnižších na trhu.

I přes velký počet výhod má bavlna své nevýhody. Jednou z nich je fakt, že bavlněný textil se velmi lehce pomačká a určitě už jste si někdy všimli malých žmolků, které se začnou po čase dělat na méně kvalitnějších bavlněných tkaninách. Další nevýhodou bavlny je pak její omezená ochrana proti chladu. V zimě vás prostě příliš nezahřeje. Což výrobě obojků nikterak neškodí. Na druhou stranu v létě vám docela pomůže s nepříjemným horkem.

I přes to, že bavlna má své nevýhody, textilie vyráběné z bavlněných látek stále patří mezi ty nejprodávanější, nekvalitnější a nejlevnější. I proto se pro bavlnu nejspíš rozhoduje stále více lidí.